Zaustavljači zločina ima sredstvo koje omogućava građanima da anonimno prijave zločine koje primete da se dešavaju oko njih: nasilje u porodici, vršnjačko nasilje i trafiking svake vrste, a prvenstveno dece i žena, koristeći inovativnu tehnologiju mobilne aplikacije.

Pomoć građana i celog društva je neizostavni deo borbe protiv kriminala i zločina svake vrste. Postanite deo rešenja, kao savesni građani našeg društva.

Suzbijanje nasilja u porodici

Statistika o nasilju u porodici

Prema podacima UNDP za Srbiju zabeleženi su sledeći podaci: U periodu od 2018. do 2020. godine MUP je evidentirao 89.018 učinilaca nasilja u porodici, od kojih muškarci čine većinu (82% slučajeva). U 0,6% slučajeva učinioci nasilja u porodici bili su pripadnici MUP. Svake godine povećava se broj učinilaca koji su povratnici, odnosno koji su i ranije činili nasilje u porodici, i oni čine 1/3 ukupnog broja učinilaca. U najvećem broju slučajeva učinioci u vezi sa nasiljem u porodici bili su muž/suprug (18.374), zatim sin (13.191), nevenčani suprug (9.523), otac (8.030), bivši suprug (6.496), brat (5.634), majka (2.866) i supruga (2.734). Kao i u evidenciji žrtava, iz relacije „emotivni partneri“ (6.945) nije moguće zaključiti koliko je njih bilo muškaraca, a koliko žena. Kada je reč o podacima koji se odnose na primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, na osnovu evidencija koje se vode shodno članu 32. ZSNP, u periodu od 1. januara 2019. do 30. septembra 2021. godine, javna tužilaštva podnela su predlog za produženje hitne mere do 30 dana prema 53.453 lica, od kojeg broja je sud usvojio 96,2% predloga. Više podataka možete naći u detaljnom izveštaju UNDP za Srbiju Nasilje u porodici Šta govore podaci.

Ovi podaci pokazuju da naša aplikacija ima svoje mesto u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici jer daje mogućnost podnošenja prijave u skladu sa ovim zakonom.

Anonimne prijave

Prijavite nasilje uz pomoć naše aplikacije za mobilni telefon. Vi ili vaša komšinica, drugarica ili rođaka. Postoje novi članovi Krivičnog zakona Republike Srbije koji kažnjavaju nasilje u porodici i silovanje u braku. Policija je dužna da reaguje po službenoj dužnosti – kada se prijavi nasilje, oni treba da podnesu krivičnu prijavu. Ukoliko koristite našu aplikaciju, tu prijavu dostavljamo nadležnom državnom organu (policiji ili tužilaštvu), a oni onda po našoj prijavi odlučuju kako će nastaviti postupak. Ovo može biti teška odluka jer se građani boje još većeg nasilja prema žrtvi, ili odmazde ukoliko se radi o maloj sredini. Upravo iz tog razloga mi smo razvili sistem stroge anonimnosti i sve prijave su 100% anonimne, a mi na osnovu višedecenijskog iskustva preusmeravamo i preuzimamo na sebe da nadležni državni organi dobiju sve potrebne informacije od vas.

Naša aplikacija

Organizacija Zaustavljači zločina ima saradnju sa kompanijom SafeGuard Sistems Inc. zahvaljujući kojoj je razvila aplikaciju TCI Tips za mobilne telefone. Zahvaljujući ovome građani mogu podneti sigurne i anonimne prijave, koje dolaze do državnih organa, tužilaštva i policije, bez straha od mogućnosti da se sazna njihov identitet. Kada građani podnesu prijavu, dodeljuju im se ID i lozinka, što im omogućava da prate i, dodatno podnesu podatke neophodne za istragu protiv počinilaca zločina.

Naša aplikacija nudi dvosmerni dijalog, uključujući mogućnost razgovora uživo,sa našim operativnim centrom i omogućava građanima da otpremaju slike, kao i video zapise. TCI je dostupan za Apple i Android uređaje.

Saznajte više o našoj aplikaciji i pronađite druge resurse.