Zaustavljači zločina ima sredstvo koje omogućava građanima da anonimno prijave zločine koje primete da se dešavaju oko njih: nasilje u porodici, vršnjačko nasilje i trafiking svake vrste, a prvenstveno dece i žena, koristeći inovativnu tehnologiju mobilne aplikacije.

Pomoć građana i celog društva je neizostavni deo borbe protiv kriminala i zločina svake vrste. Postanite deo rešenja, kao savesni građani našeg društva.

Korupcija

Šta je to trafiking?

Deca iz Srbije su takodje žrtve trgovaca ljudima koji ih eksploatišu, posebno romsku, unutar zemlje u seksualnoj trgovini i prinudnom radu, uključujući prinudno prosjačenje i prinudni kriminal u sitnim zločinima. Pored njih, stranci su takođe žrtve ovog oblika kriminala u Srbiji. Tako je, na primer, u 2023.godini identifikovano da su žrtve bile poreklom iz sledećih zemalja: Crna Gora, Ukrajina, Uzbekistan, Burundi, Indija, Iran i Pakistan. Prethodnih godina identifikovane žrtve u Srbiji poreklom iz Nemačke, susednih zemalja Balkana, Turske, Tunisa, Avganistana, Kameruna, Demokratske Republike Kongo, Malija, Nigerije, Filipina, Ugande i Vijetnama. Glavni centri iz kojih se „imigranti“ izvoze u SAD i zapadnu Evropu su Kosovo i region Sandžaka – takođe žarište islamskog radikalizma na Balkanu.

Trgovci ljudima često koriste lažne oglase za posao putem onlajn platformi, kao što su društvene mreže, da regrutuju svoje žrtve. Hiljade migranata i izbeglica sa Bliskog istoka, Afrike i Azije koji prolaze kroz Srbiju ili ostaju u zemlji, podložni su trgovini ljudima. Trgovci ljudima iskorištavaju žene iz NRK u seksualnoj trgovini, prvenstveno ciljajući na potražnju za prostitucijom od strane radnika na projektima koje finansira NRK, uključujući rudnike bakra

Ovi podaci pokazuju da naša aplikacija ima svoje mesto u srpskom društvu i daje mogućnost sprečavanja i suzbijanja trafikinga u Srbiji i to putem podnošenja prijave u skladu sa zakonodavnom praksom u Srbiji.