Zaustavljači zločina ima sredstvo koje omogućava građanima da anonimno prijave zločine koje primete da se dešavaju oko njih: nasilje u porodici, vršnjačko nasilje i trafiking svake vrste, a prvenstveno dece i žena, koristeći inovativnu tehnologiju mobilne aplikacije.
Pomoć građana i celog društva je neizostavni deo borbe protiv kriminala i zločina svake vrste. Postanite deo rešenja, kao savesni građani našeg društva.
Trgovina ljudima, ili trafiking (na engleskom trafficking in human beings) je ozbiljno krivično delo i povreda ljudskih prava i definisano je kao takvo u međunarodnom i domaćem pravu.
Žrtve nasilja u porodici i vršnjačkog nasilja najčešće postaju žrtve trafikinga, kako bi pobegle od nasilja u kojem se nalaze. Kako se izveštava u poslednjih pet godina, trgovci ljudima eksploatišu domaće i strane žrtve u Srbiji, a trgovci ljudima iz Srbije u inostranstvu.
Trgovci ljudima iskorišćavaju žene i devojke u seksualnoj trgovini u Srbiji, u susednim zemljama i širom Evrope. Izveštaji Međunarodne organizacije za migracije navode da hiljade devojaka i žena iz Istočne Evropa i bivši sovjetski blok, prisilno stižu na Kosovo, gde su seksualno eksploatisani i prisiljeni na prostituciju. Američka kancelarija za nadzor i borbu protiv trgovine ljudima upozorava da je Kosovo „crna tačka“, koja služi kao „polazišna, tranzitna i odredišna tačka za trgovinu ženama i decom u seksualne svrhe eksploatacije.” Strane žrtve su uglavnom iz hrišćanskih naroda uključujući Moldaviju, Bugarsku, Srbiju, Rusiju, Crnu Goru, Slovačku itd. Ova situacija se drastično pogoršala sa izbijanjem rata u Ukrajini i masovnim porastom broja žena i dece koji traže spas iz ratnih područja.
Državljane Srbije eksploatišu trgovci ljudima, pre svega muškarce, kroz prinudni rad u radno intenzivnim sektorima, kao što je građevinska industrija, u evropskim zemljama (uključujući Austriju, Belgiju, Hrvatsku, Francusku, Nemačku, Italiju, Luksemburg, Crnu Goru, Rusiju i Švajcarsku) i Ujedinjene Arapske Emirate
Deca iz Srbije su takodje žrtve trgovaca ljudima koji ih eksploatišu, posebno romsku, unutar zemlje u seksualnoj trgovini i prinudnom radu, uključujući prinudno prosjačenje i prinudni kriminal u sitnim zločinima. Pored njih, stranci su takođe žrtve ovog oblika kriminala u Srbiji. Tako je, na primer, u 2023.godini identifikovano da su žrtve bile poreklom iz sledećih zemalja: Crna Gora, Ukrajina, Uzbekistan, Burundi, Indija, Iran i Pakistan. Prethodnih godina identifikovane žrtve u Srbiji poreklom iz Nemačke, susednih zemalja Balkana, Turske, Tunisa, Avganistana, Kameruna, Demokratske Republike Kongo, Malija, Nigerije, Filipina, Ugande i Vijetnama. Glavni centri iz kojih se „imigranti“ izvoze u SAD i zapadnu Evropu su Kosovo i region Sandžaka – takođe žarište islamskog radikalizma na Balkanu.
Trgovci ljudima često koriste lažne oglase za posao putem onlajn platformi, kao što su društvene mreže, da regrutuju svoje žrtve. Hiljade migranata i izbeglica sa Bliskog istoka, Afrike i Azije koji prolaze kroz Srbiju ili ostaju u zemlji, podložni su trgovini ljudima. Trgovci ljudima iskorištavaju žene iz NRK u seksualnoj trgovini, prvenstveno ciljajući na potražnju za prostitucijom od strane radnika na projektima koje finansira NRK, uključujući rudnike bakra
Ovi podaci pokazuju da naša aplikacija ima svoje mesto u srpskom društvu i daje mogućnost sprečavanja i suzbijanja trafikinga u Srbiji i to putem podnošenja prijave u skladu sa zakonodavnom praksom u Srbiji.
Prijavite trafiking bilo koje vrste uz pomoć naše aplikacije za mobilni telefon. Vi ili bilo ko iz vašeg okruženja ima priliku da učestvuje u sprečavanju trafikinga i spašavanju žrtava ovog zločina. Ukoliko koristite našu aplikaciju, tu prijavu dostavljamo nadležnom državnom organu (policiji ili tužilaštvu), a oni onda po našoj prijavi odlučuje kako će nastaviti postupak. Ovo može biti teška odluka jer se građani boje još većeg nasilja prema žrtvi, ili odmazde ukoliko se radi o maloj sredini. Upravo iz tog razloga mi smo razvili sistem stroge anonimnosti i sve prijave su 100% anonimne, a mi na osnovu višedecenijskog iskustva preusmeravamo i preuzimamo na sebe da nadležni državni organi dobiju sve potrebne informacije od vas.
Organizacija Zaustavljači zločina ima saradnju sa kompanijom SafeGuard Sistems Inc. zahvaljujući kojoj je razvila aplikaciju TCI Tips za mobilne telefone. Zahvaljujući ovome građani mogu podneti sigurne i anonimne prijave, koje dolaze do državnih organa, tužilaštva i policije, bez straha od mogućnosti da se sazna njihov identitet. Kada građani podnesu prijavu, dodeljuju im se ID i lozinka, što im omogućava da prate i, dodatno podnesu podatke neophodne za istragu protiv počinilaca zločina.
Naša aplikacija nudi dvosmerni dijalog, uključujući mogućnost razgovora uživo,sa našim operativnim centrom i omogućava građanima da otpremaju slike, kao i video zapise. TCI je dostupan za Apple i Android uređaje.
Saznajte više o našoj aplikaciji i pronađite druge resurse.